dsbg-160- -ppva-n3
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsbg-160- -ppva-n3
Key Features
  • 1The Festo DSBG-160-PPVA-N3 pneumatic cylinder features a stroke length of 160 mm, making it suitable for various industrial applications requiring precise movement.
  • 4With a piston diameter of 160 mm and a piston rod thread of M36x2, this cylinder offers robust construction and easy integration into your existing systems.
Product Details
dsbg-160- -ppva-n3
Stroke
1mm 2000mm
Piston diameter
160 mm
Operating pressure
0.6bar 10bar
Ambient temperature
-20°C 80°C
Cushioning length
48mm
Theoretical force at 6 bar, retracting
11310N
Theoretical force at 6 bar, advancing