dsbg-160-50-ppva-n3
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsbg-160-50-ppva-n3
Key Features
  • 3With an operating pressure range of 0.6 to 10 bar, the DSBG-160-50-PPVA-N3 can handle a variety of industrial tasks and conditions.
Product Details
dsbg-160-50-ppva-n3
Festo
Technical Specifications
Detailed engineering parameters based on manufacturer documentation
ParameterValueParameterValue
Stroke
50mm
Piston diameter
160 mm
Piston rod thread
M36x2
Cushioning
Pneumatic cushioning, adjustable at both ends
Mounting position
Any
Conforms to standard
ISO 15552
Piston rod end
External thread
Structural design
Piston Piston rod Tie rod Cylinder barrel
Position sensing
For proximity sensor
Symbol
Variants
Piston rod at one end
Operating pressure
0.6bar 10bar
Mode of operation
Double-acting
Operating medium
Compressed air as per ISO 8573-1:2010 [7:4:4]
Information on operating and pilot media
Operation with oil lubrication possible (required for further use)
Corrosion resistance class (CRC)
2 - Moderate corrosion stress
LABS (PWIS) conformity
VDMA24364-B1/B2-L
Ambient temperature
-20°C 80°C
Impact energy in the end positions
3.3J
Cushioning length
48mm
Theoretical force at 6 bar, retracting
11310N
Theoretical force at 6 bar, advancing