dsbg-160-200-ppva-n3
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsbg-160-200-ppva-n3
Key Features
Product Details
dsbg-160-200-ppva-n3
Stroke
200mm
Piston diameter
160 mm
Operating pressure
0.6bar 10bar
Ambient temperature
-20°C 80°C
Cushioning length
48mm
Theoretical force at 6 bar, retracting
11310N
Theoretical force at 6 bar, advancing