dsbg-160-125-ppva-n3
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsbg-160-125-ppva-n3
Key Features
  • 1The Festo DSBG-160-125-PPVA-N3 pneumatic cylinder features a stroke of 125 mm and a piston diameter of 160 mm, making it suitable for a wide range of industrial applications.
  • 4It operates under a pressure range of 0.6 to 10 bar, making it versatile for different operating conditions.
Product Details
dsbg-160-125-ppva-n3
Stroke
125mm
Piston diameter
160 mm
Operating pressure
0.6bar 10bar
Ambient temperature
-20°C 80°C
Cushioning length
48mm
Theoretical force at 6 bar, retracting
11310N
Theoretical force at 6 bar, advancing