dsbf-c-80-500-ppva-n3-r
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsbf-c-80-500-ppva-n3-r
Key Features
  • 5This cylinder supports an operating pressure range of 0.6 to 12 bar, making it adaptable to a variety of industrial conditions and requirements.
Product Details
dsbf-c-80-500-ppva-n3-r
Stroke
500mm
Piston diameter
80 mm
Cushioning
Pneumatic cushioning, adjustable at both ends
Operating pressure
0.4bar 12bar
Ambient temperature
-20°C 80°C
Cushioning length
31mm
Theoretical force at 6 bar, retracting
2721N
Theoretical force at 6 bar, advancing