dsbf-c-80-500-ppsa-n3-r
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsbf-c-80-500-ppsa-n3-r
Key Features
  • 1The Festo DSBF-C-80-500-PPSA-N3-R pneumatic cylinder offers a stroke of 500 mm and a piston diameter of 80 mm, ensuring high precision and performance in various industrial applications.
Product Details
dsbf-c-80-500-ppsa-n3-r
Stroke
500mm
Piston diameter
80 mm
Cushioning
Self-adjusting pneumatic end-position cushioning
Operating pressure
0.4bar 12bar
Ambient temperature
-20°C 80°C
Cushioning length
31mm
Theoretical force at 6 bar, retracting
2721N
Theoretical force at 6 bar, advancing