dsbf-c-80-320-ppva-n3-r
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsbf-c-80-320-ppva-n3-r
Key Features
  • 1The Festo DSBF-C-80-320-PPVA-N3-R pneumatic cylinder boasts a 320mm stroke and an 80mm piston diameter, making it suitable for various industrial automation tasks.
Product Details
dsbf-c-80-320-ppva-n3-r
Stroke
320mm
Piston diameter
80 mm
Cushioning
Pneumatic cushioning, adjustable at both ends
Operating pressure
0.4bar 12bar
Ambient temperature
-20°C 80°C
Cushioning length
31mm
Theoretical force at 6 bar, retracting
2721N
Theoretical force at 6 bar, advancing