dsbf-c-80-250-ppva-n3-r
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsbf-c-80-250-ppva-n3-r
Key Features
  • 4Wide Operating Range: The DSBF-C-80-250-PPVA-N3-R operates within a temperature range of -20°C to 80°C and supports pressures from 0.6 to 12 bar, making it versatile for various environments.
Product Details
dsbf-c-80-250-ppva-n3-r
Stroke
250mm
Piston diameter
80 mm
Cushioning
Pneumatic cushioning, adjustable at both ends
Operating pressure
0.4bar 12bar
Ambient temperature
-20°C 80°C
Cushioning length
31mm
Theoretical force at 6 bar, retracting
2721N
Theoretical force at 6 bar, advancing