dsbf-c-80-250-ppsa-n3-r
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsbf-c-80-250-ppsa-n3-r
Key Features
Product Details
dsbf-c-80-250-ppsa-n3-r
Stroke
250mm
Piston diameter
80 mm
Cushioning
Self-adjusting pneumatic end-position cushioning
Operating pressure
0.4bar 12bar
Ambient temperature
-20°C 80°C
Cushioning length
31mm
Theoretical force at 6 bar, retracting
2721N
Theoretical force at 6 bar, advancing