dsbf-c-80-100-ppsa-n3-r
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsbf-c-80-100-ppsa-n3-r
Key Features
  • 1The Festo DSBF-C-80-100-PPSA-N3-R is a double-acting ISO 15552 cylinder with an 80mm piston diameter and a 100mm stroke, making it versatile for various industrial applications.
  • 5The Festo DSBF-C-80-100-PPSA-N3-R operates within a pressure range of 0.04 MPa to 1.2 MPa (0.4 bar to 12 bar) and supports lubricated operation for enhanced performance.
Product Details
dsbf-c-80-100-ppsa-n3-r
Stroke
100mm
Piston diameter
80 mm
Piston rod thread
M20x1.5
Cushioning
Self-adjusting pneumatic end-position cushioning
Operating pressure
0.4bar 12bar
Ambient temperature
-20°C 80°C
Impact energy in the end positions
1.8J
Cushioning length
31mm
Theoretical force at 6 bar, retracting
2721N
Theoretical force at 6 bar, advancing