dsbf-c-63-50-ppsa-n3-r
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsbf-c-63-50-ppsa-n3-r
Key Features
  • 1The Festo DSBF-C-63-50-PPSA-N3-R features a stroke of 50 mm and a piston diameter of 63 mm, making it suitable for a wide range of industrial applications.
  • 4Designed to operate within a pressure range of 0.4 to 12 bar, this cylinder is versatile and can be used in various industrial settings.
Product Details
dsbf-c-63-50-ppsa-n3-r
Stroke
50mm
Piston diameter
63 mm
Cushioning
Self-adjusting pneumatic end-position cushioning
Operating pressure
0.4bar 12bar
Ambient temperature
-20°C 80°C
Cushioning length
22mm
Theoretical force at 6 bar, retracting
1682N
Theoretical force at 6 bar, advancing