dsbf-c-63-500-ppva-n3-r
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsbf-c-63-500-ppva-n3-r
Key Features
  • 5With a stroke length of 500 mm and a piston diameter of 63 mm, the DSBF-C-63-500-PPVA-N3-R is versatile and can be used in various industrial applications requiring precise movement control.
Product Details
dsbf-c-63-500-ppva-n3-r
Stroke
500mm
Piston diameter
63 mm
Cushioning
Pneumatic cushioning, adjustable at both ends
Operating pressure
0.4bar 12bar
Ambient temperature
-20°C 80°C
Cushioning length
22mm
Theoretical force at 6 bar, retracting
1682N
Theoretical force at 6 bar, advancing