dsbf-c-63-400-ppva-n3-r
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsbf-c-63-400-ppva-n3-r
Key Features
  • 3With a piston diameter of 63 mm and a stroke length of 400 mm, the DSBF-C-63-400-PPVA-N3-R offers a robust and versatile solution for a wide range of tasks.
Product Details
dsbf-c-63-400-ppva-n3-r
Festo
Technical Specifications
Detailed engineering parameters based on manufacturer documentation
ParameterValueParameterValue
Stroke
400mm
Piston diameter
63 mm
Piston rod thread
M16x1.5
Cushioning
Pneumatic cushioning, adjustable at both ends
Mounting position
Any
Conforms to standard
ISO 15552
Piston rod end
External thread
Structural design
Piston Piston rod Profile barrel
Position sensing
For proximity sensor
Symbol
Operating pressure
0.4bar 12bar
Mode of operation
Double-acting
Operating medium
Compressed air as per ISO 8573-1:2010 [7:4:4]
Information on operating and pilot media
Operation with oil lubrication possible (required for further use)
Corrosion resistance class (CRC)
3 - High corrosion stress
LABS (PWIS) conformity
VDMA24364-B2-L
Ambient temperature
-20°C 80°C
Impact energy in the end positions
1.3J
Cushioning length
22mm
Theoretical force at 6 bar, retracting
1682N
Theoretical force at 6 bar, advancing