dsbf-c-63-100-ppva-n3-r
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsbf-c-63-100-ppva-n3-r
Key Features
  • 1The Festo DSBF-C-63-100-PPVA-N3-R features a piston diameter of 63 mm and a stroke length of 100 mm, making it versatile for various automation applications.
Product Details
dsbf-c-63-100-ppva-n3-r
Stroke
100mm
Piston diameter
63 mm
Cushioning
Pneumatic cushioning, adjustable at both ends
Operating pressure
0.4bar 12bar
Ambient temperature
-20°C 80°C
Impact energy in the end positions
1.3J
Cushioning length
22mm
Theoretical force at 6 bar, retracting
1682N
Theoretical force at 6 bar, advancing