dsbf-c-50- -ppva-n3-r
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsbf-c-50- -ppva-n3-r
Key Features
  • 4This cylinder operates within a wide pressure range of 0.04 MPa to 1.2 MPa (0.4 bar to 12 bar), accommodating various industrial requirements.
Product Details
dsbf-c-50- -ppva-n3-r
Stroke
1mm 2800mm
Piston diameter
50 mm
Cushioning
Pneumatic cushioning, adjustable at both ends
Operating pressure
0.4bar 12bar
VDMA24364-B2-L
Cleanroom class
Class 6 according to ISO 14644-1
Ambient temperature
-20°C 80°C
Impact energy in the end positions
1J
Cushioning length
22mm
Theoretical force at 6 bar, retracting
990N
Theoretical force at 6 bar, advancing