dsbf-c-50- -ppsa-n3-r
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsbf-c-50- -ppsa-n3-r
Key Features
Product Details
dsbf-c-50- -ppsa-n3-r
Stroke
1mm 2800mm
Piston diameter
50 mm
Cushioning
Self-adjusting pneumatic end-position cushioning
Operating pressure
0.4bar 12bar
VDMA24364-B2-L
Cleanroom class
Class 6 according to ISO 14644-1
Ambient temperature
-20°C 80°C
Impact energy in the end positions
1J
Cushioning length
22mm
Theoretical force at 6 bar, retracting
990N
Theoretical force at 6 bar, advancing