dsbf-c-50-80-ppsa-n3-r
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsbf-c-50-80-ppsa-n3-r
Key Features
  • 1The Festo DSBF-C-50-80-PPSA-N3-R features a stroke of 80 mm and a piston diameter of 50 mm, making it suitable for various industrial applications.
  • 5Operating within a pressure range of 0.04 MPa to 1.2 MPa, this cylinder is designed to handle compressed air as per ISO 8573-1:2010, making it suitable for a variety of industrial settings.
Product Details
dsbf-c-50-80-ppsa-n3-r
Stroke
80mm
Piston diameter
50 mm
Cushioning
Self-adjusting pneumatic end-position cushioning
Operating pressure
0.4bar 12bar
VDMA24364-B2-L
Cleanroom class
Class 6 according to ISO 14644-1
Ambient temperature
-20°C 80°C
Impact energy in the end positions
1J
Cushioning length
22mm
Theoretical force at 6 bar, retracting
990N
Theoretical force at 6 bar, advancing