dsbf-c-50-320-ppva-n3-r
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsbf-c-50-320-ppva-n3-r
Key Features
  • 1The Festo DSBF-C-50-320-PPVA-N3-R ISO cylinder boasts a 50mm piston diameter and a 320mm stroke, making it suitable for a wide range of industrial applications.
  • 5The Festo DSBF-C-50-320-PPVA-N3-R operates within a pressure range of 0.4 to 12 bar, making it versatile for different operating conditions.
Product Details
dsbf-c-50-320-ppva-n3-r
Stroke
320mm
Piston diameter
50 mm
Cushioning
Pneumatic cushioning, adjustable at both ends
Operating pressure
0.4bar 12bar
Ambient temperature
-20°C 80°C
Cushioning length
22mm
Theoretical force at 6 bar, retracting
990N
Theoretical force at 6 bar, advancing