dsbf-c-50-25-ppsa-n3-r
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsbf-c-50-25-ppsa-n3-r
Key Features
  • 1The Festo DSBF-C-50-25-PPSA-N3-R ISO cylinder boasts a 50mm piston diameter and 25mm stroke, making it perfect for applications requiring precise movement.
Product Details
dsbf-c-50-25-ppsa-n3-r
Stroke
25mm
Piston diameter
50 mm
Cushioning
Self-adjusting pneumatic end-position cushioning
Operating pressure
0.4bar 12bar
Ambient temperature
-20°C 80°C
Cushioning length
22mm
Theoretical force at 6 bar, retracting
990N
Theoretical force at 6 bar, advancing