dsbf-c-50-250-ppva-n3-r
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsbf-c-50-250-ppva-n3-r
Key Features
  • 3With a piston diameter of 50 mm and a stroke of 250 mm, the DSBF-C-50-250-PPVA-N3-R offers a robust and versatile design suitable for diverse industrial tasks.
Product Details
dsbf-c-50-250-ppva-n3-r
Stroke
250mm
Piston diameter
50 mm
Cushioning
Pneumatic cushioning, adjustable at both ends
Operating pressure
0.4bar 12bar
Ambient temperature
-20°C 80°C
Cushioning length
22mm
Theoretical force at 6 bar, retracting
990N
Theoretical force at 6 bar, advancing