dsbf-c-50-160-ppva-n3-r
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsbf-c-50-160-ppva-n3-r
Key Features
  • 1The DSBF-C-50-160-PPVA-N3-R pneumatic cylinder offers a stroke of 160 mm and a piston diameter of 50 mm, making it ideal for various industrial automation applications.
Product Details
dsbf-c-50-160-ppva-n3-r
Stroke
160mm
Piston diameter
50 mm
Piston rod thread
M16x1.5
Cushioning
Pneumatic cushioning, adjustable at both ends
Operating pressure
0.4bar 12bar
Ambient temperature
-20°C 80°C
Impact energy in the end positions
1J
Cushioning length
22mm
Theoretical force at 6 bar, retracting
990N
Theoretical force at 6 bar, advancing