dsbf-c-50-125-ppsa-n3-r
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsbf-c-50-125-ppsa-n3-r
Key Features
  • 1The Festo DSBF-C-50-125-PPSA-N3-R pneumatic cylinder features a stroke length of 125 mm and a piston diameter of 50 mm, making it ideal for a variety of industrial applications.
Product Details
dsbf-c-50-125-ppsa-n3-r
Stroke
125mm
Piston diameter
50 mm
Piston rod thread
M16x1.5
Cushioning
Self-adjusting pneumatic end-position cushioning
Operating pressure
0.4bar 12bar
Ambient temperature
-20°C 80°C
Impact energy in the end positions
1J
Cushioning length
22mm
Theoretical force at 6 bar, retracting
990N
Theoretical force at 6 bar, advancing