dsbf-c-40-50-ppva-n3-r
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsbf-c-40-50-ppva-n3-r
Key Features
  • 3With a piston diameter of 40 mm and a stroke of 50 mm, the DSBF-C-40-50-PPVA-N3-R offers versatile installation options, making it suitable for a wide range of industrial applications.
Product Details
dsbf-c-40-50-ppva-n3-r
Stroke
50mm
Piston diameter
40 mm
Piston rod thread
M12x1.25
Cushioning
Pneumatic cushioning, adjustable at both ends
Operating pressure
0.6bar 12bar
Ambient temperature
-20°C 80°C
Impact energy in the end positions
0.7J
Cushioning length
19mm
Theoretical force at 6 bar, retracting
633N
Theoretical force at 6 bar, advancing