dsbf-c-40-500-ppsa-n3-r
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsbf-c-40-500-ppsa-n3-r
Key Features
  • 4With a stroke length of 500 mm and a piston diameter of 40 mm, this cylinder offers flexible operation in various applications, including those requiring precise movement and control.
Product Details
dsbf-c-40-500-ppsa-n3-r
Stroke
500mm
Piston diameter
40 mm
Cushioning
Self-adjusting pneumatic end-position cushioning
Operating pressure
0.6bar 12bar
Ambient temperature
-20°C 80°C
Cushioning length
19mm
Theoretical force at 6 bar, retracting
633N
Theoretical force at 6 bar, advancing