dsbf-c-40-40-ppva-n3-r
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsbf-c-40-40-ppva-n3-r
Key Features
  • 4This cylinder operates within a pressure range of 0.6 to 12 bar, making it adaptable to various industrial processes and requirements.
Product Details
dsbf-c-40-40-ppva-n3-r
Stroke
40mm
Piston diameter
40 mm
Cushioning
Pneumatic cushioning, adjustable at both ends
Operating pressure
0.6bar 12bar
Ambient temperature
-20°C 80°C
Cushioning length
19mm
Theoretical force at 6 bar, retracting
633N
Theoretical force at 6 bar, advancing