dsbf-c-40-320-ppsa-n3-r
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsbf-c-40-320-ppsa-n3-r
Key Features
  • 5Operating within a pressure range of 0.06 to 1.2 MPa (0.6 to 12 bar), this double-acting cylinder provides efficient motion control for your industrial processes.
Product Details
dsbf-c-40-320-ppsa-n3-r
Stroke
320mm
Piston diameter
40 mm
Cushioning
Self-adjusting pneumatic end-position cushioning
Operating pressure
0.6bar 12bar
Ambient temperature
-20°C 80°C
Cushioning length
19mm
Theoretical force at 6 bar, retracting
633N
Theoretical force at 6 bar, advancing