dsbf-c-40-200-ppsa-n3-r
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsbf-c-40-200-ppsa-n3-r
Key Features
Product Details
dsbf-c-40-200-ppsa-n3-r
Stroke
200mm
Piston diameter
40 mm
Piston rod thread
M12x1.25
Cushioning
Self-adjusting pneumatic end-position cushioning
Operating pressure
0.6bar 12bar
Ambient temperature
-20°C 80°C
Impact energy in the end positions
0.7J
Cushioning length
19mm
Theoretical force at 6 bar, retracting
633N
Theoretical force at 6 bar, advancing