dsbf-c-32-80-ppva-n3-r
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsbf-c-32-80-ppva-n3-r
Key Features
Product Details
dsbf-c-32-80-ppva-n3-r
Stroke
80mm
Piston diameter
32 mm
Piston rod thread
M10x1.25
Cushioning
Pneumatic cushioning, adjustable at both ends
Operating pressure
0.6bar 12bar
Ambient temperature
-20°C 80°C
Impact energy in the end positions
0.4J
Cushioning length
17mm
Theoretical force at 6 bar, retracting
415N
Theoretical force at 6 bar, advancing