dsbf-c-32-400-ppva-n3-r
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsbf-c-32-400-ppva-n3-r
Key Features
  • 4With an operating pressure range of 0.06 MPa to 1.2 MPa (0.6 bar to 12 bar), this cylinder supports double-acting mode of operation and can be used with compressed air as per ISO 8573-1:2010.
Product Details
dsbf-c-32-400-ppva-n3-r
Stroke
400mm
Piston diameter
32 mm
Cushioning
Pneumatic cushioning, adjustable at both ends
Operating pressure
0.6bar 12bar
Ambient temperature
-20°C 80°C
Cushioning length
17mm
Theoretical force at 6 bar, retracting
415N
Theoretical force at 6 bar, advancing