dsbf-c-32-25-ppsa-n3-r
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsbf-c-32-25-ppsa-n3-r
Key Features
  • 3With a piston diameter of 32 mm and a stroke length of 25 mm, the DSBF-C-32-25-PPSA-N3-R is versatile and can be used in a wide range of applications, from simple to complex machinery.
Product Details
dsbf-c-32-25-ppsa-n3-r
Stroke
25mm
Piston diameter
32 mm
Cushioning
Self-adjusting pneumatic end-position cushioning
Operating pressure
0.6bar 12bar
Ambient temperature
-20°C 80°C
Cushioning length
17mm
Theoretical force at 6 bar, retracting
415N
Theoretical force at 6 bar, advancing