dsbf-c-125-400-ppva-n3-r
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsbf-c-125-400-ppva-n3-r
Key Features
  • 1The Festo DSBF-C-125-400-PPVA-N3-R pneumatic cylinder offers a 400mm stroke, making it suitable for various industrial automation applications that require extended movement.
  • 2With a piston diameter of 125mm, this cylinder ensures precise control and efficient operation in demanding environments.
Product Details
dsbf-c-125-400-ppva-n3-r
Stroke
400mm
Piston diameter
125 mm
Cushioning
Pneumatic cushioning, adjustable at both ends
Operating pressure
0.2bar 10bar
Ambient temperature
-20°C 80°C
Cushioning length
45mm
Theoretical force at 6 bar, retracting
6881N
Theoretical force at 6 bar, advancing