dsbf-c-125-25-ppva-n3-r
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsbf-c-125-25-ppva-n3-r
Key Features
  • 5With a moving mass of 2403g and theoretical forces of 6881N (retracting) and 7363N (advancing), this cylinder offers efficient operation within a wide range of pressures (0.02 MPa to 1 MPa).
Product Details
dsbf-c-125-25-ppva-n3-r
Stroke
25mm
Piston diameter
125 mm
Cushioning
Pneumatic cushioning, adjustable at both ends
Operating pressure
0.2bar 10bar
Ambient temperature
-20°C 80°C
Cushioning length
45mm
Theoretical force at 6 bar, retracting
6881N
Theoretical force at 6 bar, advancing