dsbf-c-125-250-ppsa-n3-r
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsbf-c-125-250-ppsa-n3-r
Key Features
  • 5The cylinder can operate within a wide pressure range of 0.6 to 10 bar, making it adaptable to various industrial automation needs.
Product Details
dsbf-c-125-250-ppsa-n3-r
Festo
Technical Specifications
Detailed engineering parameters based on manufacturer documentation
ParameterValueParameterValue
Stroke
250mm
Piston diameter
125 mm
Piston rod thread
M27x2
Cushioning
Self-adjusting pneumatic end-position cushioning
Mounting position
Any
Conforms to standard
ISO 15552
Piston rod end
External thread
Structural design
Piston Piston rod Profile barrel
Position sensing
For proximity sensor
Symbol
Operating pressure
0.2bar 10bar
Mode of operation
Double-acting
Operating medium
Compressed air as per ISO 8573-1:2010 [7:4:4]
Information on operating and pilot media
Operation with oil lubrication possible (required for further use)
Corrosion resistance class (CRC)
3 - High corrosion stress
LABS (PWIS) conformity
VDMA24364-B2-L
Ambient temperature
-20°C 80°C
Impact energy in the end positions
3.3J
Cushioning length
45mm
Theoretical force at 6 bar, retracting
6881N
Theoretical force at 6 bar, advancing