dsbf-c-125-100-ppva-n3-r
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsbf-c-125-100-ppva-n3-r
Key Features
  • 1The Festo DSBF-C-125-100-PPVA-N3-R pneumatic cylinder offers high theoretical forces of 6881 N (retracting) and 7363 N (advancing) at 6 bar, ensuring reliable performance in demanding industrial applications.
Product Details
dsbf-c-125-100-ppva-n3-r
Stroke
100mm
Piston diameter
125 mm
Piston rod thread
M27x2
Cushioning
Pneumatic cushioning, adjustable at both ends
Operating pressure
0.2bar 10bar
Ambient temperature
-20°C 80°C
Impact energy in the end positions
3.3J
Cushioning length
45mm
Theoretical force at 6 bar, retracting
6881N
Theoretical force at 6 bar, advancing