dsbf-c-100- -ppva-n3-r
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsbf-c-100- -ppva-n3-r
Key Features
Product Details
dsbf-c-100- -ppva-n3-r
Stroke
1mm 2800mm
Piston diameter
100 mm
Piston rod thread
M20x1.5
Cushioning
Pneumatic cushioning, adjustable at both ends
Operating pressure
0.4bar 12bar
Ambient temperature
-20°C 80°C
Impact energy in the end positions
2.5J
Cushioning length
31mm
Theoretical force at 6 bar, retracting
4418N
Theoretical force at 6 bar, advancing