dsbf-c-100-500-ppva-n3-r
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsbf-c-100-500-ppva-n3-r
Key Features
  • 1The Festo DSBF-C-100-500-PPVA-N3-R features a stroke length of 500 mm and a piston diameter of 100 mm, making it suitable for a variety of industrial applications.
Product Details
dsbf-c-100-500-ppva-n3-r
Stroke
500mm
Piston diameter
100 mm
Cushioning
Pneumatic cushioning, adjustable at both ends
Operating pressure
0.4bar 12bar
Ambient temperature
-20°C 80°C
Cushioning length
31mm
Theoretical force at 6 bar, retracting
4418N
Theoretical force at 6 bar, advancing