dsbf-c-100-250-ppsa-n3-r
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsbf-c-100-250-ppsa-n3-r
Key Features
  • 5Operating within a pressure range of 0.04 MPa to 1.2 MPa (0.4 bar to 12 bar), this cylinder is versatile and can handle a variety of operating conditions.
Product Details
dsbf-c-100-250-ppsa-n3-r
Stroke
250mm
Piston diameter
100 mm
Cushioning
Self-adjusting pneumatic end-position cushioning
Operating pressure
0.4bar 12bar
Ambient temperature
-20°C 80°C
Cushioning length
31mm
Theoretical force at 6 bar, retracting
4418N
Theoretical force at 6 bar, advancing