dsbc-50-30-ppsa-n3
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsbc-50-30-ppsa-n3
Key Features
  • 1High-Performance Operation: The DSBC-50-30-PPSA-N3 operates at pressures from 0.4 to 12 bar, ensuring reliable double-acting motion control in various industrial settings.
Product Details
dsbc-50-30-ppsa-n3
Stroke
30mm
Piston diameter
50 mm
Operating pressure
0.4bar 12bar
Ambient temperature
-20°C 80°C
Cushioning length
22mm
Theoretical force at 6 bar, retracting
990N
Theoretical force at 6 bar, advancing