dsbc-50-20-ppsa-n3
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsbc-50-20-ppsa-n3
Key Features
Product Details
dsbc-50-20-ppsa-n3
Festo
Technical Specifications
Detailed engineering parameters based on manufacturer documentation
ParameterValueParameterValue
Stroke
20mm
Piston diameter
50 mm
Piston rod thread
M16x1.5
Cushioning
Self-adjusting pneumatic end-position cushioning
Mounting position
Any
Conforms to standard
ISO 15552
Piston rod end
External thread
Structural design
Piston Piston rod Profile barrel
Position sensing
For proximity sensor
Symbol
Variants
Piston rod at one end
Operating pressure
0.4bar 12bar
Mode of operation
Double-acting
Operating medium
Compressed air as per ISO 8573-1:2010 [7:4:4]
Information on operating and pilot media
Operation with oil lubrication possible (required for further use)
Corrosion resistance class (CRC)
2 - Moderate corrosion stress
LABS (PWIS) conformity
VDMA24364-B1/B2-L
Cleanroom class
Class 6 according to ISO 14644-1
Ambient temperature
-20°C 80°C
Impact energy in the end positions
1J
Cushioning length
22mm
Theoretical force at 6 bar, retracting
990N
Theoretical force at 6 bar, advancing