dsbc-32-70-ppva-n3
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsbc-32-70-ppva-n3
Key Features
Product Details
dsbc-32-70-ppva-n3
Stroke
70mm
Piston diameter
32 mm
Cushioning
Pneumatic cushioning, adjustable at both ends
Operating pressure
0.6bar 12bar
Ambient temperature
-20°C 80°C
Cushioning length
17mm
Theoretical force at 6 bar, retracting
415N
Theoretical force at 6 bar, advancing