dsbc-32-30-ppsa-n3
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsbc-32-30-ppsa-n3
Key Features
  • 1The Festo DSBC-32-30-PPSA-N3 features a stroke of 30 mm and a piston diameter of 32 mm, making it versatile for various industrial applications.
Product Details
dsbc-32-30-ppsa-n3
Stroke
30mm
Piston diameter
32 mm
Cushioning
Self-adjusting pneumatic end-position cushioning
Operating pressure
0.6bar 12bar
Ambient temperature
-20°C 80°C
Cushioning length
17mm
Theoretical force at 6 bar, retracting
415N
Theoretical force at 6 bar, advancing