dsbc-125-50-ppsa-n3
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsbc-125-50-ppsa-n3
Key Features
  • 4The cylinder operates within a pressure range of 0.02 MPa to 1 MPa (0.2 bar to 10 bar), providing flexibility in different industrial settings.
Product Details
dsbc-125-50-ppsa-n3
Festo
Technical Specifications
Detailed engineering parameters based on manufacturer documentation
ParameterValueParameterValue
Stroke
50mm
Piston diameter
125 mm
Piston rod thread
M27x2
Cushioning
Self-adjusting pneumatic end-position cushioning
Mounting position
Any
Conforms to standard
ISO 15552
Piston rod end
External thread
Structural design
Piston Piston rod Profile barrel
Position sensing
For proximity sensor
Symbol
Variants
Piston rod at one end
Operating pressure
0.2bar 10bar
Mode of operation
Double-acting
Operating medium
Compressed air as per ISO 8573-1:2010 [7:4:4]
Information on operating and pilot media
Operation with oil lubrication possible (required for further use)
Corrosion resistance class (CRC)
2 - Moderate corrosion stress
LABS (PWIS) conformity
VDMA24364-B1/B2-L
Ambient temperature
-20°C 80°C
Impact energy in the end positions
3.3J
Cushioning length
45mm
Theoretical force at 6 bar, retracting
6881N
Theoretical force at 6 bar, advancing