dsbc-125-500-ppsa-n3
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsbc-125-500-ppsa-n3
Key Features
  • 4With an operating pressure range of 0.2 to 10 bar, this cylinder is versatile and can be used in a variety of applications requiring different pressure levels.
Product Details
dsbc-125-500-ppsa-n3
Stroke
500mm
Piston diameter
125 mm
Cushioning
Self-adjusting pneumatic end-position cushioning
Operating pressure
0.2bar 10bar
Ambient temperature
-20°C 80°C
Cushioning length
45mm
Theoretical force at 6 bar, retracting
6881N
Theoretical force at 6 bar, advancing