dsbc-125-40-ppva-n3
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsbc-125-40-ppva-n3
Key Features
Product Details
dsbc-125-40-ppva-n3
Stroke
40mm
Piston diameter
125 mm
Cushioning
Pneumatic cushioning, adjustable at both ends
Operating pressure
0.2bar 10bar
Ambient temperature
-20°C 80°C
Cushioning length
45mm
Theoretical force at 6 bar, retracting
6881N
Theoretical force at 6 bar, advancing