dsbc-125-320-ppsa-n3
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo dsbc-125-320-ppsa-n3
Key Features
  • 3With a piston diameter of 125 mm and a stroke length of 320 mm, the DSBC-125-320-PPSA-N3 offers a robust and versatile design suitable for a wide range of industrial tasks.
Product Details
dsbc-125-320-ppsa-n3
Stroke
320mm
Piston diameter
125 mm
Cushioning
Self-adjusting pneumatic end-position cushioning
Operating pressure
0.2bar 10bar
Ambient temperature
-20°C 80°C
Cushioning length
45mm
Theoretical force at 6 bar, retracting
6881N
Theoretical force at 6 bar, advancing