crdngs-63- -ppv-a-s6
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo crdngs-63- -ppv-a-s6
Key Features
  • 1The CRDNGS-63- -PPV-A-S6 features a robust design with a stroke range of 10 mm to 2000 mm, ensuring precise movement in various applications.
Product Details
crdngs-63- -ppv-a-s6
Stroke
10mm 2000mm
Piston diameter
63 mm
Piston rod thread
M16x1.5
Variants
End cap with swiveling rod eye
Operating pressure
0.6bar 10bar
Ambient temperature
0°C 120°C
Cushioning length
23mm
Theoretical force at 6 bar, retracting
1682N
Theoretical force at 6 bar, advancing