crdngs-50- -ppv-a-s6
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo crdngs-50- -ppv-a-s6
Key Features
  • 1The CRDNGS-50- -PPV-A-S6 features a stroke range of 10 mm to 2000 mm and a piston diameter of 50 mm, making it versatile for various industrial applications.
  • 2This cylinder operates within a pressure range of 0.06 MPa to 1 MPa (0.6 bar to 10 bar), ensuring reliable performance under different conditions.
Product Details
crdngs-50- -ppv-a-s6
Stroke
10mm 2000mm
Piston diameter
50 mm
Piston rod thread
M16x1.5
Variants
End cap with swiveling rod eye Heat-resistant seals max. 120°C
Operating pressure
0.6bar 10bar
Ambient temperature
0°C 120°C
Cushioning length
23mm
Theoretical force at 6 bar, retracting
990N
Theoretical force at 6 bar, advancing