crdngs-32- -ppv-a-s6
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo crdngs-32- -ppv-a-s6
Key Features
  • 1The CRDNGS-32- -PPV-A-S6 offers a wide stroke range of 10 mm to 2000 mm, making it versatile for various industrial applications.
  • 2This pneumatic cylinder features a 32 mm piston diameter and an M10x1.25 piston rod thread, ensuring reliable and precise operation.
Product Details
crdngs-32- -ppv-a-s6
Festo
Technical Specifications
Detailed engineering parameters based on manufacturer documentation
ParameterValueParameterValue
Stroke
10mm 2000mm
Piston diameter
32 mm
Piston rod thread
M10x1.25
Based on norm
ISO 15552
Cushioning
Pneumatic cushioning, adjustable at both ends
Mounting position
Any
Piston rod end
External thread
Structural design
Piston Piston rod Pivoting clevis Tie rod Cylinder barrel
Position sensing
For proximity sensor
Symbol
Variants
End cap with swiveling rod eye Heat-resistant seals max. 120°C
Operating pressure
0.6bar 10bar
Mode of operation
Double-acting
Operating medium
Compressed air as per ISO 8573-1:2010 [7:4:4]
Information on operating and pilot media
Operation with oil lubrication possible (required for further use)
Corrosion resistance class (CRC)
4 - Particularly high corrosion stress
LABS (PWIS) conformity
VDMA24364-B2-L
For use in the food industry
See supplementary material information
Ambient temperature
0°C 120°C
Cushioning length
19mm
Theoretical force at 6 bar, retracting
415N
Theoretical force at 6 bar, advancing