crdngs-125- -ppv-a
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo crdngs-125- -ppv-a
Key Features
  • 4With a stroke range of 10 mm to 2000 mm and an operating pressure of 0.06 MPa to 1 MPa, this cylinder is versatile and can be used in a variety of applications.
Product Details
crdngs-125- -ppv-a
Stroke
10mm 2000mm
Piston diameter
125 mm
Piston rod thread
M27x2
Based on norm
Structural design
Piston Piston rod Pivoting clevis Tie rod Cylinder barrel
Variants
End cap with swiveling rod eye
Operating pressure
0.6bar 10bar
Ambient temperature
-20°C 80°C
Cushioning length
40mm
Theoretical force at 6 bar, retracting
6881N
Theoretical force at 6 bar, advancing