crdng-80- -ppv-a-s2
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo crdng-80- -ppv-a-s2
Key Features
  • 1The CRDNG-80-PPV-A-S2 offers a stroke range of 10 mm to 2000 mm, making it versatile for various industrial applications.
Product Details
crdng-80- -ppv-a-s2
Stroke
10mm 2000mm
Piston diameter
80 mm
Piston rod thread
M20x1.5
Any
Conforms to standard
Structural design
Piston Piston rod Tie rod Cylinder barrel
Variants
Through piston rod
Operating pressure
0.6bar 10bar
Ambient temperature
-20°C 80°C
Cushioning length
30mm
Theoretical force at 6 bar, retracting
2721N
Theoretical force at 6 bar, advancing